Kategoriler
Genel

Atatürk’ün en net ses kaydı

TRT2 arşivinde yayınlanmış bu videoyu sizinle paylaşmak istedim. Atatürk’ün bilinen en net ses kaydı.

TRT2 arşivinde yayınlanmış bu video Atatürk’ün bilinen en net ses kaydı. Ayrıca https://youtu.be/0x5tQnVFvwI?t=1015 adresinde 1958 ABD yapımı The Incredible Turk isimli belgeselde de Mustafa Kemal Atatürk’ün sesini duyabiliyoruz.

Mustafa Kemal Atatürk’ün sesinin en net duyulduğu film olma özelliğini taşıyan arşiv kaydını izliyoruz. Görüntüler, İran Şahı Rıza Pehlevi’nin 1934’teki Türkiye ziyareti esnasında çekilmiştir.

Bugün 30 Ağustos Zafer Bayramı, Zafer Bayramımızın 98’inci yıl dönümü kutlu olsun. İşbankası da bugüne özel çok güzel bir video yapmış bonus olarak paylaşıyorum:

Her yıl 30 Ağustos’ta törenlerle kutladığımız Zafer Bayramımızın 98’inci yıl dönümündeyiz.

26 Ağustos 1922 günü başlayan ve 30 Ağustos 1922’de Dumlupınar’da Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğindeki Türk ordusunun zaferi ile sonuçlanan Başkomutan Meydan Muharebesi tarihimizin başlıca dönüm noktalarından birisidir. Büyük Taarruz ile elde edilen başarı yurdumuzu düşmanlardan kurtarmış ve Birinci Dünya Savaşı sonundan beri devam etmekte olan işgallere ve yok olma sürecine son vermiştir.

19 Mayıs 1919’da başlayan kurtuluş mücadelesinin bu tarihte zaferle sonuçlanması, Atatürk Devrimlerine giden yolda büyük adımların atılmasına uygun, tam bağımsız bir Türkiye’yi bizlere hediye etmiştir. Bu önemli günde başta Ulu Önder Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere yurdu ve ulusu uğruna canlarını feda eden aziz Şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz.