Kategoriler
Genel

Adeus Pelé

Pele: Dünya Kupası’nı üç kez kazanan tek futbolcu, yeşil sahaların kralı.

Futbol tüm zamanların en büyük oyuncusunu ve Brezilya tarihinin en büyük idolünü kaybetti. Eski oyuncu, São Paulo’daki Albert Einstein hastanesinde bir süre hastanede kaldıktan sonra 82 yaşında öldü. Edson Arantes do Nascimento kolon kanseri komplikasyonlarına yenik düştü ve çoklu organ yetmezliğinden öldü.

Adeus, Pelé: Jogadores e famosos lamentam a morte do rei

Fernando Duerte BBC yazısı:

Kasım 2020’de bir diğer Güney Amerikalı Arjantinli futbol efsanesi Maradona’yı da kaybetmiştik https://wolkanca.com/adios-a-maradona/

Brezilyalı futbol efsanesi Pele, 82 yaşında hayatını kaybetti.

Pele’yi son olarak 2015 yılının Mart ayında Londra’nın merkezindeki bir Subway sandviç dükkanında gördüm. Sandviçinin içine koyduracağı malzemeleri seçmekte zorlanıyordu.

Hayır, Brezilyalı futbol efsanesi geçim sıkıntısı çekmiyordu. ABD’li fast food şirketinin Brezilyalıların “Kral Pele” diye bildiği efsaneyle bir tanıtım etkinliğiydi. Pele, futbol kariyeri sonrası bunu birçok şirketle yapmıştı.

O zamana dek Pele’yle birkaç kez görüşmüştüm. Beni gazeteci yığınının arasında gördüğünde, yüzüne bir gülümseme yerleşecek ve beni yanına çağıracak kadar. Yüz yüze bir röportaj yapma fırsatı bulacak kadar şanslıydım ama benim Pele’yle o günden geriye kalan en mutlu anım, onun 74 yaşında hâlâ sağlıklı ve formda görünmesiydi.

“Hastaneye yattığında herkesi korkuttun, Kral” dedim.

“Benim Tres Coracoes (Portekizce Üç Kalp) kasabasında doğduğumu unuttun mu yoksa? ‘Üç kalpli’ birini toprağın altına sokmak o kadar kolay değil” diye yanıt verdi gülerek.

Kaynak: bbc.com/turkce/articles/cz9vp33qlz2o

Dünyanın gidişatına etki eden insanlar tek resimde
Dünyanın gidişatına etki eden insanlar tek resimde

Bu görselde Pele de var. Dünyanın gidişatına etki eden insanlar tek resimde: https://wolkanca.com/eski/dunyanin-gidisatina-etki-eden-insanlar-tek-resimde/

Efsaneye #Pele’ye veda ediyoruz. Sevinç ve ilham mirasınız kalbimizde sonsuza kadar yaşayacak.
WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Adeus Pelé başlıklı gönderi hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin.