Kategoriler
Tech

Youtube CLIPS/KLİP özelliği

YouTube’a video kırpma özelliği geldi.

Kullanıcılar Youtube’da canlı yayınlarda ve diğer videolarda istenilen anları kırparak paylaşabilecekler. Özellik yeni ve şu an bazı videolarda denenebiliyor.

Twitch kullananların iyi bildiği bu özellik Youtube’a bugün itibariyle bazı videolarda denenmek üzere geldi, kullanıcılar, bir videodan 5-60 saniye arasında klipler oluşturabilecekler (ve bunu profillerinde paylaşabilecekler{muhtemelen}).

CLIPS
CLIPS

Kırpma özelliği(CLIPS/KLİP) Youtube kullanıcıları tarafından uzun zamandır isteniyordu, Google’dan sonra en büyük arama motoru unvanına sahip YouTube, artık videolardan ve canlı yayınlardan istenilen anları yakalayıp paylaşmaya olanak sunacak.

“Clips” adı verilen özellik şu anda seçkin içerik oluşturucularla test aşamasında ancak Youtube yakın zamanda bu özelliği tüm kullanıcılara açacağını duyurdu.

Testin aktif olduğu kanallarda beğenme (like), beğenmeme (dislike) ve paylaş (share) butonlarının yanı sıra Klip seçeneği de görünüyor. Kullanıcılar bu düğmeye tıklayarak videolardan ve canlı yayınlardan 5 ila 60 saniye arasında bir bölüm seçebiliyor.

Bir klip oluşturulduktan sonra istenirse 140 karakterlik bir başlık eklenerek birçok platformda paylaşılabiliyor. İçerik oluşturucu tarafından orijinal videonun silinmesi ya da gizlenmesi halinde ise Klipler kayboluyor.

Test aşamasındaki özelliği kullanıcılar şu an plaform tarafından belirlenen sayılı videolarda deneyebiliyor:

Sneak Peek: CLIPS!
@Chen

Örnek benim aldığım klip: https://youtube.com/clip/UgxTqByvUc5oMmW-QhB4AaABCQ

Daha fazla bilgi: https://support.google.com/youtube/answer/10332730