Kategoriler
WordPress

WordPress Block Editor SVG çıktısından kurtulmak

WordPress Block Editor kullananlar için SVG çıktısından kurtulmak, çözüm.

WordPress 5.9 versiyonundan sonra çoğumuzun hiç sevmediği WordPress Block Editor (aka Gutenberg)’de kullanılan temaya SVG çıktıları oluşturmaktadır.

Sebebi duotone isimli saçma sapan bir şeydir ve bu aslında WordPress Block Editor’de görsellere vs. ekstra özellik katması açısından bir şey ancak benim hiç işime yaramıyor, ben zaten yazıma bir görseli zor ekliyorum bilen bilir görsel zevkim sıfır, zaten görselliğe önem versem bu sitede varsayılan tema kullanmam 😅 Uzun vadeli işlerde kafa karıştırıcı kontrolüm dışı şeyleri sevmem, kullanmam fakat Block Editor iyidir yine sıkıntı yok.

Bu şeyden kurtulmak için yapılması gereken sitede kullandığınız temanın(ana tema) bulunduğu klasöre eğer yok ise theme.json isimli bir dosya oluşturmak ve içeriği aşağıdaki gibi yapmak.

{
	"version": 1,
	"settings":{
		"color":{
			"duotone": null
               }
       }
}

Bu arada ben WordPress Block Editor seviyorum ve kullanıyorum, uzun vadeli projeleriniz için gidip saçma sapan Elemantor zart zurt şeylere güvenmeyin, yine en iyisi WordPres’den gelendir.


Konudan bağımsız bonus olarak sizler için Nimo.tv’de kullanılacak uBlock filtresi yazdım belki işinize yarar, çoluk çocuk bir sürü saçma sapan şeyden kurtarıyor:

www.nimo.tv##.n-as-rel.n-as-bd0.RevenuePanel.nimo-iframe
nimo.tv##.n-as-mrgh-xxs.n-fx0.n-as-w340px.n-fx-bn.n-fx-col.bsc5.n-as-rnd.bc1.n-as-rel
nimo.tv##.nimo-room__gift-shop.n-fx0.n-fx-bs.n-as-rndb.n-as-pad.bc1

Gündemi Nimo’da PurbleBixi ve Twitch’de Buraksakinol’dan takip edebilirsiniz.