Kategoriler
Kodlama

Vanilla JS nedir?

Vanilla JS düz JavaScriptir, yani bir JS kütüphane/framework gibi görünse de aslında sadece bir şakadır. Pure JS demenin farklı bir biçimidir.

Günümüzde JavaScript kütüphaneleri iş başvurularında bile kendi başlarına bir uzmanlık olarak sorulmakta(Örn: React.JS). Vanilla JS bir kütüphanemimdir, olayı nedir?

Vanilla JS aslında düz JavaScripttir, Pure JS(saf JS/native JavaScript) deminin başka bir şeklidir, bir yerlerde bunun söylendiğini veya yazıldığını gördüyseniz o kişinin demek istediği aslında herhangi bir kütüphane kullanmadan sadece JavaScript olduğudur. Kısaca tamamen, saf olarak JavaScript ile kodlanmıştır, Pure JS demenin bir şekli.

Her zaman söylerim:

Bir şey HTML ile yapılabiliyorsa CSS ile yapma, CSS ile yapılabiliyorsa JavaScript ile yapma, JavaScript ile yapılabiliyorsa JS kütüphanesi ile yapma.

Volkan Yılmaz

Bu arada ek olarak bu konuda aklımda olan bir düşünceyi de aktarmak isterim, bence bazı JavaScript kütüphaneleri web sitesi oluşturmak için gerekmez ancak web uygulamaları için gerekir buna örnek React.JS, React aslında web sitesi geliştirmek için bence tamamen gereksiz ancak web uygulaması geliştiren için harikadır. Çoğu JavaScript kütüphanesi de aslıdna çok gereksizdir birkaç istisna hariç, mesela jQuery aslında dünyanın en gereksiz kütüphanesi(ayrıca en çok kullanılan) ancak istisnai olarak sağladığı ek özellikler ve tarayıcı uyumluluğu adına sağladığı özellikleri var.

Bu arada çoğu genç arkadaş kütüphanelere bağlı oldular ve JavaScript dilini bildiklerini söylüyor olsalar da bazı büyük kütüphaneler olmadan herhangi bir şey üretebileceklerinden şüpheliyim, Vanilla JS’de zaten buna dikkat çeken bir şey. Her yeni geliştiricin için sıfırdan birkaç web sitesi (vanilla js/css/html) oluşturarak başlamasını, her işe alımcıya(HR/İK) da adaylardan bunu da istemelerini öneririm.