Kategoriler
Tech

Twitter retweetlemeden önce uyarı gösterecek

Twitter, insanların makalenin tamamını okumadan önce sadece başlığa bakarak retweet etmesini önlemek için bir yenilik getiriyor.

Twitter birçok yeni fonksiyonunu ve güncellemesini bazı test kullanıcıları ile deniyor, en son yapılmış bir güncelleme olan “retweet etmeden önce uyarı çıkması” yani retweet et dediğinde kullanıcıya bunu önce okumalısın şeklinde bir bilgi gösterilmesini tüm Twitter kullanıcılarına getirdi.

Twitter, bu geliştirmede amacının “bilinçli tartışmanın teşvik edilmesine yardımcı olmak” olduğunu söylüyor. Başlıklar genellikle tüm hikayeyi anlatmaz ve hatta aktif olarak yanıltıcı olabilir. İnsanları en azından paylaştıkları makaleyi okumaya teşvik etmek, medya okuryazarlığını teşvik etmenin ve yanlış bilgileri viral hale getirebilecek bazı ani tepkileri durdurmanın akıllıca bir yolu gibi görünüyor.

Şirket, özelliğin Android’deki Twitter kullanıcılarıyla sınırlı olan ilk testinden bazı sonuçları paylaştı. İnsanların hızlı açılan makaleleri yüzde 40 daha sık gösterdiğini ve retweetlemeden önce makale açanların genel oranının yüzde 33 arttığını söylüyor. Şirket ayrıca “bazı kişilerin” (istatistiksel olarak anlamsız bir ifade!) Makaleyi açtıktan sonra tekrar tweetlemediğini söyleniyor.

Twitter’ın konu hakkında açıklamalarını içeren tweetler:

Twitter’ın bu yenilikteki amacı gayet mantıklı, insanlar çoğunlukla okumadıkları makaleleri sadece başlığını görerek retweet ediyor. Uyarı ekranı biraz büyük ve rahatsız edici gibi ama Twitter bir süre sonra bunu daha minimal ve rahatsız etmeyecek şekle getireceğini bildirdi.

TwitterComms, “Bunu söylemek zorunda kalmamalıydık, ama tweeetlemeden önce makaleyi okumanız gerekir. Dolayısıyla biz de bazılarınızı tam da bu yönde harekete geçirmeye çalışmakla meşgulüz. Bugüne dek şunları öğrendik” diyerek şu sonuçları takdim etti:

Denemelerde retweet etmeden önce makaleyi açanların oranında büyük artış “İnsanlar iletiyi gördükten sonra makaleyi yüzde 40 daha sık açtı. Retweet etmeden önce makaleyi açanların oranı yüzde 33 artış gösterdi. Makaleyi açanlardan bazıları retweet etmedi ki, bu da hoş oldu! Bazı tweetler için taslak halinde kalması en iyisidir.” Sosyal medya devi bundan sonra yapacaklarını şöyle duyurdu: “Siz bir kere gördükten sonra iletiyi daha küçülteceğiz, çünkü anladığınızı anladık. Bu iletileri tez zamanda küresel çapta herkese getirmek için çalışıyoruz.”

Uyarıda son aşama ne olacak?
Twitter, kullanıcıları saldırgan yanıtlar yollamadan önce uyarma iletisi göndermek ve tweetlere kimin yanıt verebileceğine kısıtlama getirme seçeneği sunmakla ilgili denemelerini de ilerletti. Bu gidişat, tüm kullanıcıları herhangi bir şey tweetlemeden evvel uyaracağı en son aşamanın ne zaman geleceği esprilerini de beraberinde getirdi.