Kategoriler
WordPress

Son gönderi ise fonksiyonu

WordPress’de eğer ilgili single/yazı sayfası sitenin son gönderisi ise şeklinde bir fonksiyon olmasa da bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Bazen WordPress sitesinde ilgili sayfa sitenin son gönderi ise farklı bir şey çalıştırmak isteyebilirsiniz, bu durumda !get_next_post_link() fonksiyonu kullanmak günü kurtarır.

get_next_post_link() fonksiyonu ilgili sayfada sorgunun sonraki yazı bağlantısını çeker ve bunu if olarak kullandığınızda yok ise o sayfa sitenin son yazısıdır. Örnek kullanım aşağıdaki gibi:

if( !get_next_post_link() ) : 
	header('CDN-Cache-Control: max-age=43200');
endif;

Ben bu fonksiyonu Cloudflare önbelleğine(başka bir CDN de olabilir) eğer sayfa sitenin son gönderisi ise bu sayfayı yarım gün önbelleğe al direktifini verebilmek için kullandım, örnek kodda da göreceğiniz gibi bu vardır.

Bu arada normal Cache-Control başlığı ile CDN-Cache-Control başlığı aynı anda kullanabilir ve CDN-Cache-Control başlığından sadece CDN’ler etkilenir, bu yeni bir teknik standarttır ve öneririm.

wolkanca.com’da Son gönderi ise fonksiyonu veya diğer konular hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin, Son gönderi ise fonksiyonu için ya da değil DM kapısı her daim açık. Yazıyı beğendiyseniz paylaşın, daha fazla ilgili gönderi için hemen aşağıdaki menülere göz gezdirebilirsiniz, okuduğunuz için teşekkürler, saygılar sevgiler.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.