Kategoriler
Düşünce

Sahte içki meselesi

Öldüren sahte içki mi yoksa adil olmayan vergi sistemi mi?

Dünyanın her yerinde içki, sigara kaçakçılığı vardır ancak sahte içki nedeni ile ölümlerin bu kadar yoğun olduğu ülke çok az.

Türkiye’de sahte içkinin özellikle rağbet görmesinin ana sebebi hiç şüphesiz alkollü içkilere uygulanan fahiş vergi. Şöyle açıklayayım: “Türkiye’de toplanan verginin %11’ini alkol ve sigaradan alınan vergi oluşturuyor” %11. Dikkatiniz çekerim ÖTV’nin değil toplam verginin %11’i.

Öyle ki Türkiye’de insanlar alkol ve sigara tüketimini bıraksa devlet alkol ve sigara reklamlarını yeniden serbest bırakır çünkü büyük gelir kaybı olur.

Haberlere ne zaman bakarsanız bakın “Sahte İçki” aramasında mutlaka hergün bir haber bir ölüm görebilirsiniz. Alkol ve Sigaradaki çok yüksek vergilerin sebebi hükümet politikalar veya Cumhurbaşkanının kişisel politikası da diyebiliriz, bilindiği gibi Cumhurbaşkanı sigaradan ve alkolden hiç hoşlanmıyor. Vergi konusu Türkiye’de maalesef hiç adil değil(diğer birçok adil olmayan mevcu gibi ama bu daha çok adil değil), devletin vergi sisteminin adil olması gerekir zira ancak bu şekilde verimli bir ekonomi olur fakat maalesef ülkemizde adaletten söz edilemez. Bir yanda milyonlarca lire vergi borçları silinen büyük iş adamları bir yanda vergiler nedeni ile pahalılık yaşayan bizler.

Geçen yine bir haber gördüm, başlık: “sahte içki ölümleri coronayı solladı” idi. Ciddi bir konu bence.

Cüneyt Özdemir geçenlerde bu sahte içki ölümleri konusuna değindi.

https://www.facebook.com/1606049579443989/videos/1273723759636486/

Bir sahte içki üreticisi ile röportaj yapmışlar ve gerçekten ilginç şeylerden söz etmiş, izlemenizi öneririm.

Soramazsın: Sahte İçki Üreticisi I 91. Bölüm

Fransızların ünlü “Fazla vergi vergiyi öldürür” sözünün Türkiye versiyonu “Fazla vergi vatandaşı da öldürür” şeklinde oluştu.
Fazla verginin vergiyi öldüreceğini taa 1377’de İbn-i Haldun Mukaddimesi’nde yazmış ve Artur Laffer 1974’te Laffer Eğrisi’ni bu hususu ispat için oluşturmuştur. Aşırı verginin, aşırı vergi uygulanan ürünlerin sahtesinin yapılma yolunu açacağını ya da ithal ürünlerin ise hileli yollarla vergi ödenmeden yurda sokulması ile ilgili faaliyetlerin artacağını, bunun da vergi kaybı yaratacağını iktidar bilmiyor mu? Tabii ki biliyor.
Adaletsiz dolaylı vergiler üzerine kurulu Türk Vergi Sistemi, vatandaşı artık inim inim inletmekle kalmıyor, öldürüyor da.

Nedim Türkmen
Alkol ve sigaradan alınan vergi
Alkol ve sigaradan alınan vergi

Özetle öldüren aslında sahte içki değil, aslında hepimizi öldüren şey devletin uyguladığı adaletsiz vergi sistemi.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO volkan@volkanyilmaz.com.tr