Kategoriler
Tech

iOS 14 Youtube arka planda oynatmak

iOS 14 sayesinde YouTube’un paralı bir özelliği bedava kullanılıyor. YouTube videolarını Apple’ın internet tarayıcısı olan Safari’den açarak Picture in Picture özelliğini ile arka planda oynatabilirsiniz.

17 Eylül 2020 itibariyle iOS14 yayınlandı ve birçok geliştirme yanında en faydalı özelliklerinden biri olarak Android cihazlarda da olan “Picture in Picture” özelliği geldi.

Çözüm yolunu keşdfettik, safariden youtube.com adresine girdikten sonra “masaüstü web sitesi” seçeneği ile masaüstü Youtube açıyoruz ve Picture in Picture modu sorunsuz çalışıyor.

Güncelleme 21 Eylül.

Picture in Picture özelliği ile Safari tarayıcıdan Youtube.com’u açarak videoların arka planda çalması sağlanabiliyor, bu sayede normalde Youtube’un ücretli premium bir özelliği olan arka planda çalma özelliği bedava hale gelmiş oluyor.

Kısacası YouTube Premium özelliklerini iOS 14’ün Picture in Picture modu sayesinde ücretsiz olarak kullanabiliyorsunuz. Tabii ki bu durum YouTube’un pek hoşuna gitmeyecek gibi görünüyor.

Normal şartlarda bu bir YouTube Premium özelliği. iOS 14’ün Picture in Picture özelliğini YouTube uygulaması ile birlikte kullanmak istiyorsanız yine YouTube Premium aboneliğine sahip olmanız gerekiyor.

YouTube Premium aboneliğiniz yoksa Picture in Picture özelliğini YouTube’un mobil uygulaması ile birlikte kullanamıyorsunuz.

Fakat YouTube videolarına ulaşmak için YouTube’un mobil uygulamasına ihtiyacınız yok. YouTube videolarını Apple’ın internet tarayıcısı olan Safari’den açarak Picture in Picture özelliğini ile arka planda oynatabilirsiniz.

Safari üzerinden YouTube videosunu açıp ana ekrana döndüğünüzde Picture in Picture özelliği devreye giriyor ve videoyu ekranınızın herhangi bir köşesine konumlandırabiliyorsunuz.

Hatta videoyu ekranın kenarlarına atarak sadece videonun sesi ile devam edebileceksiniz. Buradaki en avantajı kısım ise iPhone’unuzu kilitleseniz bile videonun sesinin arka planda devam etmesi.

YouTube Premium özelliklerini iOS 14’ün Picture in Picture modu sayesinde ücretsiz olarak kullanabiliyorsunuz.

Güncelleme 19 Eylül:

Youtube iOS’un bu özelliğini premium üye olmayanlar için sitesinde engelledi: https://www.theverge.com/2020/9/18/21445912/youtube-videos-website-picture-in-picture-ios-14-google-apple-premium

https://twitter.com/jaypeters/status/1307051076298956800

Belki burada başka tarayıcılarda veya şekilde çalışıyorsa bildirirler: https://forums.macrumors.com/threads/picture-in-picture-on-ios-14-no-longer-working-with-youtubes-mobile-website-in-safari.2255319/

Güncelleme 21 Eylül

Çözüm yolunu keşdfettik, safariden youtube.com adresine girdikten sonra “masaüstü web sitesi” seçeneği ile masaüstü Youtube açıyoruz ve Picture in Picture modu sorunsuz çalışıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=RUECz6EiZFg