Kategoriler
Tech

grepWin ile dosyaların içeriğini aramak

Portable bir program olan grepWin programı ile dosyaların içeriğinde geçen kelimeleri arayabilirsiniz.

grepWin dosyaların içeriğinde geçen kelimeleri arayan bir program, benim çalışırken çok işime yarıyor. Örneğin web sitesinde bir yerde bir şeyi kaldırmak istiyorum ve kaldırmak istediğim şeyin hangi dosyanın içerisinde olduğunu bilmediğimde komple sitenin dosyalarının bulunduğu klasörü seçip kaldırmak istediğim şeyi yazıyor ve buluyorum.

Dosya İçinde Geçen Yazıyı Arama Programı grepWin, bir dosyanın ya da daha geniş düşünürsek bir klasörün içinde yer alan dosyaların içerisinde yazılmış olan bir kelimeyi ya da sözcük grubunu dosyaların içini açmadan bulmanıza yarayan tamamen ücretsiz ve kullanışlı bir yardımcı uygulamadır. grepWin sayesinde yüzlerce ya da binlerce dosya bulunan bir klasörün içinde sadece aradığınız kelimelerin geçtiği dosyaları bulmanız çok kısa bir sürede gerçekleşecek.

Arama işlevinin yanında grepWin, bulduğunuz sözcüğü istediğiniz bir başka kelime ile toplu değiştirmeye de izin vermektedir.

GrepWin programını buradan indirebilirsiniz: https://github.com/stefankueng/grepWin

Alternatif olarak Nir Sofer’ın yapmış olduğu SearchMyFiles isimli bu programı da deneyebilirsiniz, açıkçası kurulum gerektirmediği ve daha basit/detaylı/ayarlanabilir olduğu için ben şu an SearchMyFiles kullanıyorum mutluyum. Nir Sofer cenettlik bir adam inanılmaz güzel uygulamaları var, temiz basit ve hepsi ücretsiz, ticari yazılım şirketleri kendisinden nefret ediyordur çünkü onun sayesinde insanların çoğu muhtemelen ücretli programları para verip satın almıyorlar.