Kategoriler
Genel

Google 2020 ABD seçimlerini 70 farklı dilde sunacak

2020 ABD seçimlerini 70 farklı dilde gerçek zamanlı olarak sunacak. Ayrıca YouTube seçimler hakkında ’güvenilir bilgiler’ sunmak için çeşitli yollar ekliyor.

Google, 2020 ABD seçimi öncesinde, sırasında ve sonraki günlerde arama sonuçlarında “authoritative”(yetkili/doğrulanmış) sonuçlar gösterebilmek için Associated Press(AP) ile çalışacak.

Google güven ve güvenlik direktörü Amanda Storey bir blog duyurusunda “Önceki seçimlere benzer şekilde, insanlar Arama ve Asistan’a seçim sonuçları hakkında bilgi almak için geldiklerinde AP tarafından sağlanan verilerle özel bir özellik bulacaklar,” diye yazdı.

Önümüzdeki Salı gününden itibaren “seçim sonuçları” yazın ve federal ve eyalet düzeyindeki yarışlar için gerçek zamanlı verileri (70’den fazla dilde) bulacaksınız. Veya “Hey Google, şu anki seçim sonuçları neler?” Diye sorun. ve AI Assistant, telefonunuzda, akıllı hoparlörünüzde veya akıllı ekranınızda ayrıntıları paylaşacaktır. (Bu özelliği Seçim Günü öncesinde test edebilirsiniz, ancak cevap hayal kırıklığı yaratacaktır.)

YouTube da izleyicilerin doğru bilgiler almasını sağlamak için kendi adımlarını atıyor ve Salı günü seçimle ilgili sorgular için arama sonuçlarının yanı sıra oylamayı tartışan videoların altında yeni bir bilgi paneli gösterecek.

US Election 2020 - Youtube
US Election 2020 – Youtube

Google, şüpheli müdahaleyle ilgili bilgileri paylaşmak için kolluk kuvvetleri ve diğer teknoloji şirketleriyle çalışacak, 2020 seçimini ve adaylarını veya sonuçlarını referans gösteren reklamları geçici olarak duraklatacak. Facebook kısa süre önce benzer bir yaklaşım benimsedi ve seçim bittikten sonra ABD’de siyasi, seçimle ilgili ve sosyal konu reklamlarını durdurma sözü verdi. Sosyal ağ, seçim gününe kadar geçen hafta içinde yeni siyasi reklamları da yasakladı.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Google 2020 ABD seçimlerini 70 farklı dilde sunacak başlıklı gönderi hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin.