Kategoriler
Tech

Facebook Rights Manager

Facebook Rights Manager nedir, nasıl kullanılır.

Rights Manager, Facebook’un telif hakkı yönetimi aracıdır. Facebook Rights Manager’a başvurduğunuzda resimleriniz veya videolarınız için telif hakkı talep edebilir veya başkalarının paylaşmasına izin verebilirsiniz.

Facebook İçerik Stüdyosu’ndan erişebileceğiniz Right Manager, Youtube’un Content ID aracında kullandığı yapay zekayla neredeyse aynı mantıkta çalışıyor. Videonuzu yükledikten sonraki tarihleri baz alan sistem, size ait içerikle eşleşen aynı ya da benzer içeriğe sahip diğer gönderileri belirliyor ve telif hakkına tabi bütün içeriklerinizi güvenceye almanıza yardımcı oluyor. Aynı Youtube Content ID’de gördüğümüz gibi, Facebook Rights Manager’da geçmişe yönelik çalışmıyor. Eskiden yüklemiş olduğunuz videolar için işlem yapamıyorsunuz.

Rights Manager’ı kullanarak şunları yapabilirsiniz:

  1. Referans dosyalar yükleyerek içeriklerin sahipliğini üzerinize alma.
  2. İzinler verme. Belirli kişi, Sayfa veya Instagram hesaplarına videolarınızı paylaşma izni verebilirsiniz.
  3. Hakları size ait içerikler bulundurabilecek eşleşen videoları inceleme.

Rights Manager İçin Başvurun

Resimleriniz veya videolarınız için telif hakkı talep etmek için https://www.facebook.com/rights_manager/apply sayfasından başvuruda bulunabilirsiniz. Rights Manager Facebook ve Instagram’daki içeriklerinizi korumaya yardımcı olur. İlk olarak, başlamak için bazı bilgilere ihtiyacımız var. Başvurunuz gönderildikten sonra Rights Manager ekibi tarafından değerlendirilir ve size mümkün olan en kısa sürede geri dönüş yapılır.