Kategoriler
Genel

En popüler Wikipedia sayfaları

6 milyon makalenin bulunduğu Wikipedia İngilizce sayfalarının 20017-2019 arası en popüler Wikipedia sayfaları.

Dünya hakkında, herhangi bir konuda merakınızı gidermek için nereye başvuruyorsunuz? Muhtemelen çoğumuz Google’da hemen hemen her konu için sonuç sayfasında ilk sırada yer alan Wikipedia’yı kullanıyoruz. Elbette Wikipedia’nın dünyanın en popüler sitlerinden biri olması şaşırtıcı değil.

Wikipedia genellikle hızlı ve pek temiz olmayan bir ilk bilgi kaynağı olarak hareket eder(moderatörler her ne kadar sürekli düzenliyor olsa da), Data Geek’in aşağıdaki ilgi çekici animasyon videosu, insanların en çok neyi okuduğunu gösterir. Video, Wikipedia’daki en popüler sayfaların on yıldan fazlasını toplam aylık görüntülemelere göre sıralayarak vurgulamaktadır.

Bu istatistik 6 milyon makalenin bulunduğu Wikipedia İngilizce sayfalarının 20017-2019 arası için geçerlidir.

Most Viewed Wikipedia Pages (2007-2019)

2008’de en popüler Wikipedia sayfası , ABD Başkanlık kampanyası sırasında Barack Obama‘ya aitti ve ayda yaklaşık 3 milyon görüntülenme elde etti. 2019’a gelindiğinde, Birleşik Devletler(United States) sayfası ilk sırada yer aldı ve bu sefer yaklaşık 200 milyon aylık görüntülemeye yükseldi.

En popüler 12 Wikipedia sayfası, tahmin edilebilen kazananlarla birlikte çeşitli kategorilerde dalgalanıyor. Yıllar boyunca, II.Dünya Savaşı, muhtemelen okul ödevleri için yapılan araştırmalarla teşvik edilen sıralamalarda tutarlı bir şekilde ortaya çıktı.

ABD(United States)) üst üste (2011-2019) dokuz yıl boyunca başka tartışmasız, en çok görüntülenen sayfası. Kasım 2016 ABD seçimlerinin ardından, Donald Trump için sayfa görüntülemeleri de ilk üçe girdi.

En popüler Wikipedi sayfalarının 10 yıllık değişimi:

RankJan 2008Jan 2012Jan 2016Jan 2019
#1Barack ObamaU.S.U.S.U.S.
#2U.S.Lady GagaBarack ObamaDonald Trump
#3Harry PotterThe BeatlesIndiaBarack Obama
#4World War IIBarack ObamaLady GagaIndia
#5Kim KardashianMichael JacksonMichael JacksonWorld War II
#6Britney SpearsIndiaWorld War IIMichael Jackson
#7Miley CyrusEminemGame of ThronesUK
#8SexUKEminemLady Gaga
#9Lil WayneLil WayneUKEminem
#10IndiaWorld War IIThe BeatlesGame of Thrones
#11Will SmithGlee (TV)Justin BieberElizabeth II
#12UKJustin BieberAdolf HitlerAdolf Hitler
en popüler sayfaların on yıl içindeki değişimi.

Engelleri Aşmak

50 milyondan fazla makaleye sahip olmakla gurur duyan Wikipedia’nın neden kitle kaynaklı bir bilgi kataloğu, ansiklopedisi olarak hüküm sürdüğünü anlamak zor değil. Bununla birlikte, daha az bilinen bir gerçek, web sitesinin İngilizce makalelerinin önemli bir kısmından yalnızca bir kişinin sorumlu olmasıdır.

Steven Pruitt , 2017’de Wikipedia’da 3 milyonun üzerinde düzenleme yaptığı ve 35.000 orijinal sayfa yazdığı için Time Magazine’in “Internetteki en etkili kişi” biri seçildi – hepsi ücretsiz.

Pruitt, Wikipedia’nın cinsiyet önyargısını çözmeye bile yardımcı oluyor ve kadınlarla ilgili biyografik makalelerin payını birkaç yıl içinde %15’ten %17.6’ya çıkarmayı başardı.

Bilgiyi özgür kılmanın, bilgiyi özgür kılmanın ne anlama gelebileceğinin çok farkındayım.

—Steven Pruitt

Türkçe Wikipedia sayfaları için böyle bir istatistik henüz yok, olduğunda burada paylaşırız. Teşekkürler 🙂

wolkanca.com’da En popüler Wikipedia sayfaları veya diğer konular hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin, En popüler Wikipedia sayfaları için ya da değil DM kapısı her daim açık. Yazıyı beğendiyseniz paylaşın, daha fazla ilgili gönderi için hemen aşağıdaki menülere göz gezdirebilirsiniz, okuduğunuz için teşekkürler, saygılar sevgiler.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.